Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Parolanızı mı unuttunuz? Kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir parola oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Ekslibris Kitabı / Genişletilmiş 4. Baskı

Ekslibris Kitabı / Genişletilmiş 4. Baskı

Ekslibris Kitabı / Genişletilmiş 4. Baskı

Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu özgün yapıtlardır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Sözcük olarak “…’nın kitaplığından” veya “…’nın kütüphanesine ait” anlamına gelir.

Ekslibris, önemli bir iletişim aracıdır. Sanatı, insanın elleri arasına, kitapların iç kapağına kadar taşımakta, dokunabilecek kadar yakınlaştırmakta, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirmektedir. Ülkeler ve sanatçılar arasındaki ilişkileri artırmakta; sanatçı, koleksiyoncu dayanışmasını pekiştirmektedir.

Ekslibris nedir, ekslibrisin tarihi gelişimi, Türkiye’de ekslibris, mühürler, ekslibris koleksiyonculuğu, yarışmalar, dernekler, yayınlar, ekslibris tasarımı, erotik ekslibris, ekslibris ve tipografi, deneysel ekslibris, ekslibris baskı simgeleri, ekslibris değiş tokuş mektubu, ülke kodları gibi konular yanında özgün örneklerin de yer aldığı bilgilendirici bir kitap.

Genişletilmiş 4 baskı olan kitap 160 sayfa olup, İstanbul Ekslibris Derneği yayını olarak basılmıştır ve geliri tamamen derneğe kalacaktır. Satın a lmak isteyenler, İstanbul Ekslibris Derneği, Akbank Maslak Şubesi banka hesabına (IBAN; TR06 0004 6006 4588 8000 0920 39) Otuz lira (30.00 TL) EFT ya da havale yapıp, belgesini hasipp@ttmail.com‘a yollarsa kitap makbuzla birlikte ödemeli olarak PTT kargo ile gönderilecektir.

Yazar Hakkında

Hasip Pektaş was born in Ermenek in 1953. He has been working as a Professor at Isik University, Faculty of Fine Arts in the Visual Communication Design Department in Istanbul. He wrote a book about "Ex-libris". He has also been working hard to make ex-libris well-known in Turkey. He organized 1st and 2nd International Ex-libris Competition in 2003-2007, 33rd FISAE International Ex-libris Congress and Ex-libris Competition in 2010 in Istanbul. He founded Istanbul Ex-libris Museum in Işık University in 2014. He is the President of Istanbul Ex-libris Society. http://www.hasippektas.com

Beni Takip Et

Leave a reply