Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Parolanızı mı unuttunuz? Kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir parola oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Ekslibris Müzeleri

Ekslibris Müzeleri

Ekslibris Müzeleri
Hasip Pektaş

Dünya’da ekslibris sanatının tarihini korumakta ve yaygınlaştırmakta önemli görev üstlenen; ekslibris sanatına ilgi gösteren ve bu özel koleksiyonları sergileyen 10 müze bulunmaktadır.

1. İstanbul Ekslibris Müzesi (Türkiye): Hasip Pektaş tarafından kurulan İstanbul Ekslibris Derneği’ne ait  17.000’e yakın ekslibris koleksiyonu ile Türkiye’nin ilk ekslibris müzesidir.  2019 yılında Selçuk Ecza Holding bünyesinde kurulmuş, 2020 yılında Kültür Bakanlığı onayıyla özel müze statüsüne kavuşmuştur. Sanatsever iş insanı M. Sonay Gürgen’in himayesindedir.

2. Frederikshavn Ekslibris Müzesi (Danimarka): Frederikshavn’da bulunan bu müze, tüm sanat tarihini kapsayan 1 milyondan fazla ekslibrise sahiptir. 6 ekslibris tutkunu koleksiyoncunun bağışları ile oluşan koleksiyonun 500.000 adeti http://art-exlibris.net/ web sitesinde paylaşılmaktadır. Ancak son dönemde kent belediyesinin desteğini çekmesiyle koleksiyon başka bir yere taşınmak zorunda kalmıştır.

3. Gutenberg Müzesi (Almanya): Almanya’da bulunan bu müze, kitap sanatı ve matbaacılık alanında önemli bir koleksiyona sahiptir.

4. Sint-Niklaas Müzesi (Belçika): Belçika’da yer alan bu müze, ekslibris sanatının tarihini ve çeşitliliğini sergilemektedir. yaklaşık 800.000’e yakın koleksiyonu vardır. Ne yazık kent belediyesi desteğini çektiği için şu an kapalıdır.

5. Moskova Ekslibris Müzesi (Rusya): Rusya’nın başkentinde bulunan bu müze, uluslararası katılımlı sergiler düzenlemektedir.

6. Museo Exlibris Mediterraneo (İtalya): İtalya’da yer alan bu müze, Akdeniz bölgesindeki ekslibris sanatını tanıtmaktadır.

7. Şangay Fuxihanzhai Ekslibris Müzesi (Çin): Şangay’da bulunan bu müze, Çin’deki ekslibris sanatına odaklanmaktadır.

8. Nancy Kütüphanesi (Fransa): Fransa’da bulunan bu kütüphane, ekslibris koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

9. Lewych Müzesi (Odessa, Ukrayna): Ukrayna’da bulunan bu müze, ekslibris sanatına katkıda bulunmaktadır.

10. Ex-libris Centre (Bulgaria) Bulgaristan’da bulunan bu merkez, ekslibris sanatına katkıda bulunmaktadır.

Bu müzelere, kamu kurumlarında, kütüphanelerde bulunan halka açık önemli koleksiyonlar da eklenebilir. İngiltere’de British Museum’da ünlü Franks Koleksiyonu, Almanya’da 20’ye yakın, Fransa’da 5, ABD’de ve Avusturya’da Claudia Karoly’nin ilgilendiği ünlü Ulusal Kütüphane koleksiyonu. Rusya’da hem Moskova’daki Puşkin Müzesi hem St. Petersburg’daki Hermitage çok önemli koleksiyonlara sahiptir. İsviçre’de,  Cenevre ve Basel’de halka açık önemli koleksiyonlar vardır.

Yazar Hakkında

Hasip Pektaş was born in Ermenek in 1953. He has been working as a Professor at İstinye University, Faculty of Communication in the Visual Communication Design Department in Istanbul. He wrote a book about "Ex-libris". He has also been working hard to make ex-libris well-known in Turkey. He organized 5 International Ex-libris Competitions and 33rd FISAE International Ex-libris Congress in 2010 in Istanbul. He founded Istanbul Ex-libris Museum in Selçuk Ecza Holding in 2019. He is the President of Istanbul Ex-libris Society. http://www.hasippektas.com

Beni Takip Et

Leave a reply