Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Parolanızı mı unuttunuz? Kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir parola oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Ekslibris Müzeleri

Ekslibris Müzeleri

Ekslibris Müzeleri
Benoit Junod

En önemli ekslibris müzeleri Frederikshavn, Gutenberg Müzesi, Sint Niklaas Müzesi, Moskova Müzesi, İtalya’daki Museo Exlibris Mediterraneo, Şangay Fuxihanzhai Ekslibris Müzesi, Fransa’daki Nancy Kütüphanesi, Ekslibris Merkezi’dir. Bulgaristan ve Odessa’daki Lewych Müzesi. Frederikshavn, tüm sanat tarihini kapsayan 1 milyondan fazla ekslibrise sahiptir; Gutenberg ve Sint Niklaas’ın yaklaşık 800.000’i var; Moskova’da da hemen hemen aynı sayıda ekslibris var, ancak Rus ekslibrisine vurgu yapıyor. MEM koleksiyonu daha küçüktür (Palmirani’nin fantastik koleksiyonuna dayanmaktadır), ancak diğerlerinin çoğunun (Sint Niklaas hariç) yapmadığı aktif bir yarışmalar, konferanslar, sergiler vb. organizatörlüktür.

Frederikshavn

Ancak bu müzelere, kamu kurumlarında (kütüphaneler, grafik koleksiyonları ve müzeler) bulunan halka açık ve eserlere danışılabilecek çok önemli koleksiyonların eklenmesi gerekecektir. Britanya’da (British Museum’daki ünlü Franks Koleksiyonu) 15, Almanya’da 20’ye yakın, Fransa’da yaklaşık 5, ABD’de ve Avusturya’da (Claudia Karoly’nin ilgilendiği ünlü Ulusal Kütüphane koleksiyonu dahil) belki. Rusya’da hem Moskova’daki Puşkin Müzesi (Nadya Derkach) hem de St. Petersburg’daki Hermitage çok önemli koleksiyonlara sahiptir (ikincisinin dünyadaki erken dönem Alman ekslibrislerinin en iyi koleksiyonuna sahip olduğu söylenir). Ama belki de en yüksek halka açık koleksiyon İsviçre’dedir – yaklaşık 25’i, ikisi Cenevre’de, beşi Basel’de!

27 Ağustos 2008

Yazar Hakkında

Hasip Pektaş was born in Ermenek in 1953. He has been working as a Professor at İstinye University, Faculty of Communication in the Visual Communication Design Department in Istanbul. He wrote a book about "Ex-libris". He has also been working hard to make ex-libris well-known in Turkey. He organized 5 International Ex-libris Competitions and 33rd FISAE International Ex-libris Congress in 2010 in Istanbul. He founded Istanbul Ex-libris Museum in Selçuk Ecza Holding in 2019. He is the President of Istanbul Ex-libris Society. http://www.hasippektas.com

Beni Takip Et

Leave a reply