Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Parolanızı mı unuttunuz? Kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir parola oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

4. Uluslararası Ekslibris Yarışması – İstanbul 2018

4. Uluslararası Ekslibris Yarışması – İstanbul 2018

4. Uluslararası Ekslibris Yarışması – İstanbul 2018

İstanbul Ekslibris Derneği ve Selçuk Ecza Deposu, estetik, özgün ekslibris çalışmalarını bir araya getirmek, değerlendirmek, sanatçılarını teşvik etmek, ekslibris sanatını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla tüm ülkelerin sanatçı ve tasarımcılarına açık olan uluslararası bir ekslibris yarışması düzenlemiştir.

Koşullar :


 1. Konu, “eczacılık, ilaç ve insan sağlığı”dır.
 1. Katılımcılar, 2014 ve sonrasında yaptıkları en fazla 5 çeşit çalışma ile katılabilirler. Her baskıdan mutlaka 3’er kopya göndereceklerdir.
 1. Baskı tekniklerinde sınırlama yoktur. Geleneksel baskı teknikleri yanında fotografik çalışmalar ve bilgisayar tasarımları da kabul edilecektir. Fakat ekslibrisler mutlaka çoğaltılmış olmalıdır. Fotokopi, çizim ve taslaklar kabul edilmeyecektir.
 1. Çalışmalar ekslibris olarak, yani sahibini belirlemek amacı ile kitaplara yapıştırılacak küçük boyutlu yapıtlar olarak tasarlanmalıdır. Ekslibrislerde “Ekslibris”, (“Ex libris”, “Exlibris”, “the bookplate of…”) ya da bu anlama gelen (…nın kütüphanesinden gibi) bir sözcük ile birlikte adına Ekslibris yapılan “yaşayan kişi” veya “kuruluş” ismine yer verilmelidir.
 1. Katılımcılar, ekslibrislerini imzalamalı veya parafe etmelidir. Ekslibrislerin arkasına okunaklı olarak sanatçının adı, tekniğinin kodu, yapım yılı, boyut ve sahibinin adı yazılması zorunludur. Ekslibris sahibinin sadece baş harfleri kullanılmışsa, açık adı da belirtilmelidir. Latin alfabesi dışında bir alfabe kullanılmışsa, baskının arka yüzünde Latin alfabesi ile yazılmış şekli ve gereken yerlerin İngilizcesi de yer almalıdır.
 1. Baskı alanı 130×130 mm’den, baskı yapılan kağıt ise 210×148,5 mm’den (A5’den) büyük olmamalıdır. Ekslibrisler paspartulanmamalı, bir kartona, renkli bir kağıda yapıştırılmamalıdır. Kullanıma hazır olmalıdır.
 1. Son katılım tarihi: 1 Haziran 2018‘dir. Postalama tarihi dikkate alınır. Ekslibrisler postada zarar görmeyecek şekilde gönderilmelidir.
 1. Gönderilecek adres:
  Nazan Aksu Yüce, Selçuk Ecza Deposu, Altunizade Mah. Kuşbakışı Cad. No: 37, 34662 Nakkaştepe – İstanbul.
  Tel: +90 (532) 437 99 76, E-posta: hasipp@ttmail.com
  Konu hakkında genel bilgi: www.selcukecza.com.tr
  Ekslibris hakkında genel bilgi: www.aed.org.tr
 1. Ödüller:
  Birinci Ödül (Ahmet Keleşoğlu); 800 EURO.
  İkinci Ödül (Selçuk Ecza Deposu); 600 EURO.
  Üçüncü Ödül (İstanbul Ekslibris Derneği); 400 EURO.
  Özel Ödül (Ermenek Belediyesi); 300 EURO.
  Özel Ödül (Sıtkı M. Erinç / Şükrü Ertürk); 300 EURO.
  Özel Ödül (Mürşide İçmeli / Dinçer Pilgir); 300 EURO.
  Özel Ödül (gravüResim Atölyesi/ Ayşen Erte); 300 EURO.
  Başka kişi ve kuruluşlar 300 EURO altında olmamak koşuluyla özel ödül verebilirler. Jüri uygun gördüğü sanatçılara onur mansiyonu ve onur sertifikası verebilir.
 1. Değerlendirmede, özgünlüğe, teknik ve estetik yetkinliğe, resim ve yazı ilişkisine dikkat edilecektir.
 1. Jüri (soyadı sırasıyla):
  Martin R. Baeyens, Ekslibris Sanatçısı, Emekli Öğretim Üyesi, Belçika
  Ayşen Erte, Ekslibris Sanatçısı, Türkiye
  Şükrü Ertürk, Ekslibris Sanatçısı, Banknot Tasarımcısı, Türkiye
  M. Sonay Gürgen, Selçuk Ecza Deposu A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye
  Hasip Pektaş, Ekslibris Sanatçısı, Öğretim Üyesi, Türkiye
 1. Ödül ve sergileme alan ekslibrisler için bir katalog hazırlanacak, katılımcılara birer adet gönderilecektir.
 1. Yarışma için gelen ekslibrisler iade edilmeyecektir. İstanbul Ekslibris Derneği, sergilenen ekslibrisleri, web sitesi, CD, katalog, dergi veya kitaplarda kullanabilecektir.
 1. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan ekslibrisler, Ağustos 2018’den itibaren İstanbul ve Ermenek’de sergilenecektir.
 1. Katılımcılar, yarışmaya katılmakla koşulları ve jüri kararlarını kabul etmiş sayılırlar.
 1. Katılımcılar, aşağıdaki formu okunaklı olarak doldurup ekslibrislerle birlikte göndermelidir.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

4. Uluslararası Ekslibris Yarışması – İstanbul 2018

(Lütfen Latin alfabesi ile doldurunuz)

Ad:
Soyad:
Adres:
GSM:
E – posta:
Çok kısa özgeçmiş:

Yazar Hakkında

Hasip Pektaş was born in Ermenek in 1953. He has been working as a Professor at Isik University, Faculty of Fine Arts in the Visual Communication Design Department in Istanbul. He wrote a book about "Ex-libris". He has also been working hard to make ex-libris well-known in Turkey. He organized 1st and 2nd International Ex-libris Competition in 2003-2007, 33rd FISAE International Ex-libris Congress and Ex-libris Competition in 2010 in Istanbul. He founded Istanbul Ex-libris Museum in Işık University in 2014. He is the President of Istanbul Ex-libris Society. http://www.hasippektas.com

Beni Takip Et

Yorumlar ( 2 )

 1. Ex Libris ⋆ genuınerabbıt.com
  Ex Libris ⋆ genuınerabbıt.com
  Çarşamba Şubat 7th, 2018 at 21:48

Leave a reply